W dniach 25-26 maja 2026 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się XIV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2026. To jedno z ważnych wydarzeń sektora energetycznego w Polsce, skupiające przedstawicieli administracji publicznej, biznesu, nauki, samorządów oraz organizacji branżowych.
Tegoroczna edycja Szczytu była poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu Europy oraz rewizji europejskiej polityki energetycznej. W programie wydarzenia znalazły się dyskusje dotyczące transformacji energetycznej, inwestycji w sektorze energii, OZE, infrastruktury, elektromobilności, energetyki rozproszonej oraz bezpieczeństwa strategicznej infrastruktury energetycznej.
Drugiego dnia OSE GDAŃSK 2026 mec. Michał Sznycer, Partner Zarządzający w MGS LAW Kancelaria Radców Prawnych Mądry, Sznycer, Sambożuk sp. p. oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Prawników Prawa Energetycznego, moderował panel „Horyzont 2050: Rozwój, inwestycje, innowacje – firmy, samorządy, prosumenci”.
Dyskusja dotyczyła m.in. rozwoju OZE, fotowoltaiki, e-mobility, energetyki rozproszonej, klastrów energii, roli samorządów oraz sektora prywatnego w transformacji energetycznej.
W trakcie panelu szczególną uwagę poświęcono praktycznym wyzwaniom rynku energii: bankowalności projektów OZE w nowych realiach rynkowych, znaczeniu polskiego local content, barierom administracyjnym dla inwestorów i klastrów energii, a także napięciu pomiędzy ambitnymi celami elektromobilności a aktualnym stanem infrastruktury.
Jednym z kluczowych wniosków debaty było spojrzenie na transformację energetyczną nie tylko jako projekt klimatyczny, lecz także jako proces budowania odporności państwa, gospodarki, samorządów i lokalnego biznesu.
Stowarzyszenie Prawników Prawa Energetycznego, którego Prezesem Zarządu jest mec. Michał Sznycer, było Partnerem Honorowym OSE GDAŃSK 2026.
Udział w OSE GDAŃSK 2026 wpisuje się w działalność ekspercką MGS LAW w obszarze prawa energetycznego oraz obsługi prawnej podmiotów działających na rynku energii.
Dziękujemy Organizatorom Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, panelistom, ekspertom oraz wszystkim gościom za merytoryczną dyskusję i inspirujące rozmowy o przyszłości polskiej energetyki.


