Aktualny newsletter MGS LAW obejmuje najnowsze informacje o zmianach w prawie energetycznym, o projektach i nowelizacjach kodeksów i ustaw.
PRAWO ENERGETYCZNE
- Projekt zmiany definicji budynku i budowli – zmiany podatkowe dla branży energetycznej
- UD 89 – założenia do tzw. „ustawy wiatrakowej”
- Wejście w życie rozporządzenia w sprawie obowiązku zakupu ciepła lub chłodu oraz ciepła odpadowego
- Działania osłonowe przed ETS2
Zapraszamy do lektury!
PRAWO ENERGETYCZNE
Projekt zmiany definicji budynku i budowli – zmiany podatkowe dla branży energetycznej
Trwają konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (UD72). Projekt przygotowany przez Ministerstwo finansów ma na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących aktualnych przepisów oraz doprecyzowanie obowiązujących regulacji w celu prawidłowego ich stosowania.
Istotna z punktu widzenia sektora elektroenergetycznego jest propozycja zmiany definicji budynku i budowli. Skutek zmiany definicji może prowadzić do rozszerzenia przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości urządzeń technicznych, w tym infrastruktury przesyłowej, dystrybucyjnej i instalacji OZE. MF proponuje wprowadzenie definicji „całości techniczno-użytkowej”. Jako przykład MF wskazuje transformatory, urządzenia rozdzielcze oraz baterie akumulatorów, które mogą stanowić całość techniczno-użytkową wraz z siecią elektroenergetyczną realizującą określony cel, jakim jest m.in. przesył energii. Proponowana zmiana sprecyzuje, że opodatkowaniu podlegają wszystkie elementy tych obiektów połączone w określonym celu – dowodzi MF. Jak przekonuje MF taka definicja ma prowadzić do rozwiania wątpliwości interpretacyjnych w zakresie zakresu przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Organizacje branżowe wskazują, że wprowadzenie proponowanych zmian będzie prowadziło do zwiększenia obciążeń podatkowych nakładanych na operatorów sieci dystrybucyjnej czy wytwórców energii w instalacjach odnawialnych źródeł. W związku z licznymi głosami krytyki oraz wątpliwości zgłaszanymi również przez MKiŚ, MF zwołał konferencję uzgodnieniową na dzień 7 sierpnia. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele spółek, organizacji branżowych, organów administracji publicznej oraz samorządy.
Wejście w życie proponowanych zmian było zaplanowane na 1 stycznia 2025 r., jednak z uwagi na kontrowersje wokół proponowanych zmian, proces legislacyjny może uleć wydłużeniu.
UD 89 – założenia do tzw. „ustawy wiatrakowej”
W dniu 8 lipca 2024 r. opublikowano w Wykazie Prac Legislacyjnych Rady Ministrów założenia długo oczekiwanego projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Celem projektu ma być zniesienie tzw. zasady „10H” i wprowadzanie generalnej zasady odległości turbin wiatrowych od zabudowań na 500m. Ustawa ma wprowadzić również ułatwienia w zakresie postępowania planistycznego oraz przyspieszyć proces wydawania pozwoleń na budowę turbin wiatrowych. Modyfikacjom ma również podlegać minimalna odległość turbin wiatrowych od parków narodowych, rezerwatów czy obszarów Natura 2000.
Projekt ma również wprowadzić zmiany w zakresie funkcjonowania gazociągów bezpośrednich biogazu oraz w zakresie wsparcia dla instalacji odnawialnych źródeł energii, w szczególności dla instalacji wytwarzania biometanu . Dodatkowo, stała cena odkupu energii z instalacji OZE ma zostać podniesiona z 90% na 100% referencyjnej ceny operacyjnej.
Ustawa ma zostać wniesiona do Sejmu do końca III kwartału 2024 r., wydaje się jednak, że ten termin, z uwagi na bardzo wczesny etap prac legislacyjnych może nie zostać dotrzymany.
Wejście w życie rozporządzenia w sprawie obowiązku zakupu ciepła lub chłodu oraz ciepła odpadowego
Z dniem 6 sierpnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15 lipca 2024 r. w sprawie obowiązku zakupu ciepła lub chłodu oraz ciepła odpadowego oraz sposobu załatwiania reklamacji w zakresie przyłączania do sieci ciepłowniczej (Dz. U. poz. 1084, dalej: „Rozporządzenie”).
Rozporządzenie stanowi akt wykonawczy dla zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, wprowadzonych ustawą z dnia z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (UC99) w zakresie obowiązku zakupu ciepła odpadowego. Określa warunki techniczne jakie powinny być spełnione przy realizacji obowiązku zakupu ciepła lub chłodu oraz ciepła odpadowego.
Działania osłonowe przed ETS2
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje wprowadzenie osłon dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców w związku ze zbliżającym się wejściem w życie rozszerzonego o kolejne branże Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS 2). ETS2 ma od 2027 roku objąć m.in. węgiel, gaz czy olej opałowy sprzedawane gospodarstwom domowym do ogrzewania oraz branżę transportową. Z analiz MFiPR wynika, że wprowadzenie ETS 2 będzie prowadziło do poważnego wzrostu kosztów życia i szczególnie dotknie osób mniej zamożnych.
MFiPR pracuje nad założeniami wykorzystania środków z ETS 2 poprzez Społeczny Fundusz Klimatyczny na rzecz wsparcia gospodarstw domowych, w szczególności zagrożonych ubóstwem energetycznym. Dodatkowo MFiPR planuje wykorzystać środki z Krajowego Planu Odbudowy w celu wprowadzenia osłon socjalnych i dodatkowych inwestycji, które mają zminimalizować społeczne skutki rozszerzenia Europejskiego Systemu Handlu Emisjami.
Powrót do SPISU TREŚCI
Mamy nadzieję, że ten wybór tematów przypadł Państwu do gustu. Zapraszamy do obserwowania nas na bieżąco w AKTUALNOŚCIACH i naszych mediach społecznościowych.