Opinia rzecznika TSUE z 16 lutego 2023 r. – co oznacza dla frankowiczów?
Rzecznik Generalny TSUE ogłosił w czwartek 16 lutego 2023r., że w związku z uznaniem umowy kredytu hipotecznego za nieważną z powodu zawarcia w niej tzw. klauzul abuzywnych bankom nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Opinia Rzecznika TSUE może być bardzo znacząca dla frankowiczów.
Zdaniem Rzecznika TSUE, konsumenci w przeciwieństwie do banków, mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych.
Z opinii Rzecznika wynika, że skoro nieważność umowy jest wynikiem zamieszczenia przez bank nieuczciwych klauzul, przedsiębiorca nie może czerpać korzyści z tej sytuacji, nie może zatem dochodzić względem konsumenta roszczeń wykraczających poza zwrot przekazanego kredytobiorcy kapitału.
Opinia Rzecznika Generalnego nie jest wiążąca dla Trybunału, lecz w praktyce z reguły TSUE podziela stanowisko w niej przedstawione.
Z tego wynika, że jeżeli TSUE podzieli stanowisko Rzecznika, to kredytobiorcy frankowi nie będą musieli już obawiać się roszczeń banku o wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Czytaj opinię Rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Przypominamy jednocześnie, że Kancelaria MGS LAW zajmuje się z powodzeniem pomocą prawną dla frankowiczów. Analiza umowy kredytowej w MGS LAW jest bezpłatna.
Sprawy kredytów frankowych poprowadzi w Kancelarii radca prawny Anna Piwakowska-Rowińska pod kierownictwem partnera kancelarii, radcy prawnego Bartosza Sambożuka.
Zapraszamy do kontaktu: Zadzwoń: 585219250 lub napisz: office@mgs-law.eu
Być może zainteresuje Cię również:
Wzrost stóp procentowych w Szwajcarii
Kolejna wygrana frankowiczów z bankiem